Děrované brýle k moři?

„Pojedu k moři. Mám si sebou vzít děrované brýle?“ Během léta jsem dostala několik takovýchto dotazů.

O víkendu jsem se vrátila z Rhodosu (Řecko), kde jsem strávila dva týdny. Děrované brýle jsem tam měla sebou, takže mohu přidat několik vlastních zkušeností s nimi v této jižní destinaci.

 

Moje doporučení:

Je dobré mít sebou obojí – jak děrované brýle, tak i sluneční brýle. A optimální je, když sluneční brýle máte sebou dvoje – jedny např. s 25 % slunečním filtrem a druhé se silnějším filtrem, např. 50 % nebo 75 % a více (podle toho, kam jedete).

Protože ze všeho nejvíc záleží na místních podmínkách. Pokud jste venku a je vám v danou chvíli příjemné mít na očích děrované brýle, nasaďte si je jako první.

Teprve v případě, když cítíte, že vám děrované brýle např. příliš omezují zorné pole, tak potom máte v záloze sluneční brýle. Vyzkoušejte sluneční brýle se slabší filtrem. Když to pro vás bude komfortní, není co řešit.

A teprve pokud jsou světelné podmínky opravdu extrémní (letní měsíce, rovníkové země, zasněžené pláně), je čas na použití slunečních brýlí s vysokým filtrem.

Neboť není důvod, abychom se v létě zbytečně připravovali o sluneční světlo. Potřebujeme si ho udělat zásobu, abychom ho v sobě měli dost na zimní měsíce.

Také náš podvěsek mozkový nám bude vděčný, neboť aby mohl dobře fungovat, potřebuje všechny vlnové délky světla. Děrované brýle dovolí procházet i těm vlnovým délkám, které normální sluneční brýle odfiltrují.

 

Používám děrované brýle hlavně při pobytu venku – na procházkách, a podobně, protože na čtení je nepotřebuji. Čtu bez jakýchkoli brýlí.

Na Rhodosu bylo krásné počasí, celou dobu svítilo slunce. Intenzita slunečního svitu byla dost velká, takže bylo potřeba oči něčím chránit – abych nemhouřila oči a neclonila si je rukou.

Když jsem si však nasadila děrované brýle venku na sluníčku, měla jsem pocit, že – když v nich vidím jen dopředu – tak že mi uniká všechna ta krása, která je kolem mě ze všech stran, tedy i z boku, kam s děrovanými brýlemi nevidím.

A pak byly moje sluneční brýle s 25 % filtrem ideální volba.

Děkuji za oboje!

 

 

 

 

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.