Jak děrované brýle fungují

Když se díváte na nezaostřený předmět, váš mozek posunuje ohnisko zaostření v očích, dokud přibývá kontrastu. Jestliže kontrastu již nepřibývá, nechá mozek předmět nezaostřený. Děrované brýle zlepšují zaostření obrazu a umožňují vašemu mozku najít místo zaostření (ohnisko), a umístit ho tam, kam patří – na sítnici. Během tohoto procesu se oční svaly, které obraz zaostřují, více používají. Toto pravidelné cvičení pomáhá zaostřovacímu systému očí.

Princip fungování děrovaných brýlí

Při pohledu děrovanými brýlemi člověk vidí svět jako přes včelí plást – v podobě mnoha malých oddělených obrázků. Tyto malé obrázky jsou vedeny očními nervy do mozku a mozek z nich skládá jeden velký obraz zorného pole, který pak vidíme.

Když se díváme bez děrovaných brýlí, obraz vzniká v levé polovině mozku (v levé hemisféře).

Díváme-li se přes děrované brýle, skládá se výsledný obraz z mnoha malých částí, a tento proces probíhá v pravé hemisféře. Do činnosti se v tomto případě zapojují části mozku, které při běžném vidění nejsou vůbec využívány. Tím je mozek stimulován k využití dalších svých možností které obvykle nepoužívá, např. učí se jiným způsobem zaostřovat. Je tedy možné říci, že mozek se učí jiným způsobem vidět, protože oči jsou čidla, která pouze umožňují obraz do mozku přivést.

Při pohledu děrovanými brýlemi tedy dochází k propojování obou mozkových hemisfér a k jejich součinnosti.

Pravá hemisféra, ve které se skládá obraz z děrovaných brýlí, je místem, kde se v mozku nachází centrum tvořivosti: výtvarných schopností, pohybových schopností, schopnosti skládat z jednotlivých částí celý obraz, schopnosti nacházet nová řešení, intuice, fantazie, představivost, prostorového vnímání atd.

Proto používáním děrovaných brýlí člověk – vedle trénování očních svalů – podporuje také své tvořivé schopnosti.

Žijeme ve společnosti, která preferuje levohemisférické činnosti – racionální myšlení, orientaci na fakta a pravidla, praktičnost. Většina lidí proto používá převážně tuto levou racionální hemisféru. Nošení děrovaných brýlí trénuje zanedbávanou pravou hemisféru a tím přispívá k vyrovnání činnosti obou hemisfér mozku a k harmonizaci celého člověka.

Podle čínské medicíny jsou oči spojeny s játry, takže cvičením očí pomocí děrovaných brýlí se nejen trénují oči a mozek, ale také se povzbudí činnost jater, čímž se aktivuje celý organismus.

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.