Jaké živiny potřebují naše oči?

Některé vitamíny a minerály jsou pro oči obzvlášť důležité:

Vitamín A

Pomáhá u mnoha druhů očních potíží, zvláště při zhoršeném vidění za šera nebo v noci. Zdrojem vitamínu A je olej z rybích jater, játra, mrkev (nejlépe dušená nebo vařená), vejce, sýr, máslo, mléko, zelená zelenina a žluté a oranžové ovoce a zelenina (např. nať petržele, jeřabiny, paprika, špenát).

Komplex B vitamínů

K tomu, aby Vaše oči byly zdravé, potřebují celou škálu B vitamínů. Nedostatek vitamínu B2 zapříčiňuje krví podlité oči, pocit pálení nebo řezání v očích, oční zákaly a světloplachost. Dobrými zdroji jsou: pivovarské droždí, obilné klíčky, celozrnné obiloviny, brambory, fazole, hrách, tuňák a jiné ryby, drůbež, játra, ořechy, semena slunečnice, zelí, mrkev.

Vitamín E

Proti výskytu očního zákalu můžete preventivně používat vitamín E. Ten pomáhá udržet vaše cévy a sítnici zdravou. Dobrými zdroji jsou: obilné klíčky, rostlinné oleje, celozrnný chléb, obiloviny, hrách, fazole a listová zelenina.

Selen

Tento minerál pomáhá při prevenci očního zákalu a zpomaluje stárnutí očí. Dobrými zdroji jsou: ryby a korýši, sezamová a slunečnicová semena, celozrnné obiloviny, kukuřice, luštěniny, vejce, chřest.

Zinek

Pro správnou funkci sítnice je potřebná dostatečná koncentrace zinku. Zinek je součástí oční duhovky a účastní se funkcí zraku. Je rovněž nezbytný pro uvolňování vitamínu A z jater, aby ho tělo mohlo použít v očích. Dobrými zdroji jsou: ústřice, korýši, sardinky, játra, celozrnné obiloviny, pšeničné klíčky, otruby, luštěniny, vejce, ořechy a semena – obzvláště dýňová. Zinek působí velmi dobře také na potenci, což je opět o důvod víc k časté konzumaci dýňových semínek a dalších potravin, které zinek obsahují.

Borůvková šťáva

Během druhé světové války jedli angličtí váleční piloti borůvky, aby ochraňovali a vyživovali své oči a napomáhali jim při nočním vidění.

Existuje přes 70 studií, které potvrzují, že borůvkový extrakt zvyšuje schopnost zaostřovat zrak, působí proti únavě očí a podporuje noční vidění.

 

 

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.