Je krátkozrakost dědičná?

Také vás už napadla tato otázka?

Hodně lidí považuje skutečnost, že nosí brýle, za něco daného a neměnného. Je tomu skutečně tak?

Tuto otázku nám pomůže objasnit Dr. Francis A. Young.

Francis Young

Francis Young

Dr. Young byl profesorem Washington State University (WSU). Založil Výzkumné centrum primátů a stal se jeho ředitelem. Zabýval se negenetickými příčinami krátkozrakosti. Jako jeden z předních světových vědců v oblasti krátkozrakosti vyvinul teorii, že krátkozrakost je primárně způsobena faktory životního prostředí a jako jejich důsledek ji lze kontrolovat a předcházet jí. Jeho velmi úspěšný výzkum vedl k více než 120 publikacím.

Příčina krátkozrakosti je jasně uvedena v jeho studii 1200 Eskymáků v Barrow na Aljašce, zveřejněné v časopise American Journal of Optometry v roce 1970. U sledované skupiny Eskymáků nebyli postiženi krátkozrakostí ani prarodiče, ani rodiče ve věku nad 40 let. Tedy generace prarodičů a generace rodičů byly podobné v tom, že krátkozrakost u nich byla nulová. Rozdíl mezi generací rodičů a generací dětí byl však veliký: u dětí se krátkozrakost vyskytovala u překvapivě vysokého počtu dětí. U 53 dětí ve věku kolem dvaceti let jich 88 % mělo krátkozrakost. Takový náhlý a velký stupeň změny nelze snadno zdůvodnit dědičnosti, a to zvláště v případě, že se nevyskytl žádný faktor, který by mohl způsobit tyto mutace v genetické výbavě potomků.
Zřetelný rozdíl mezi rodiči a dětmi je práce na blízko, kterou se v současné době děti zabývají. V období od druhé světové války zasahoval bílý muž do života Eskymáků, což vyžadovalo rozvoj vzdělávání u populace, která byla nevzdělaná a negramotná. Eskymáci se stali horlivými čtenáři, protože to jejich okolí vyžadovalo.
Eskymáci tráví v teplejších letních měsících bohatých na denní světlo hodně času venku, zatímco v chladných a tmavých zimních měsících tráví venku poměrně málo času. Jsou tedy téměř celou zimu vevnitř v místnostech.

Za příčinu vysokého výskytu krátkozrakosti u generace eskymáckých dětí lze tedy považovat jejich studium, při kterém jsou jejich oči neustále nuceny k zaostřování na blízko, což jejich rodiče a prarodiče neznali.

 

* Dr. Young vystudoval matematiku, fyziku a ekonomii na University of Tampa v roce 1941, dále psychologii a fyziologii z Western Reserve University v roce 1945, a titul PhD v oboru psychologie z Ohio State University v roce 1949. Více o Dr. Francisi A. Youngovi najdete  zde

Publikace Dr. Younga najdete zde

Zdroj

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.