Co jsou děrované brýle

Děrované brýle jsou podobné slunečním brýlím s mnoha drobnými dírkami. Jednoduchým způsobem pomáhají trvale zlepšovat zrak.

Děrované brýle také vyrovnávají tep srdce, zmírňují bolesti hlavy a napětí.

Procvičujte oči s použitím děrovaných brýlí při čtení, při práci na počítači nebo během sledování televize.

Dalekozrací lidé mohou provádět toto cvičení při zaostřování na blízko – např. při čtení, při práci na počítači nebo při běžných každodenních činnostech.

Krátkozrakým lidem prospívá zaostřování na dálku, např. při sledování televize, nebo při pobytu v přírodě, když se díváme do dálky.

Nejčastější příčinou dalekozrakosti, která přichází s pokračujícím věkem, je únava očních svalů, které zaostřují obraz. Pohled drobnými dírkami pomáhá očím relaxovat. Používání děrovaných brýlí pouhých patnáct minut denně přináší pozoruhodné zlepšení zraku během pár týdnů. Samozřejmě – čím delší dobu budeme děrované brýle každý den používat, tím  je to pro oči lepší a tím větší šanci očím poskytneme, aby mohly správně pracovat.

Jak fungují děrované brýle (viz dolní řádek)

 

Horní řádek: Dalekozraké oko (vlevo) a krátkozraké oko (vpravo) – obraz se zaostřuje za sítnicí a nebo před ní.

Dolní řádek: tytéž oči – jak fungují v případě, že dopadající paprsek světla prochází přes otvor (např. v děrovaných brýlích). Obraz se zaostří blíže k sítnici, takže vidíme lépe.

 

Z článku očního specialisty: Peter Grunwald je uznávaný oční specialista, pravidelně přednášející ve dvanácti zemích. Říká: „Velmi málo lidí se rodí se špatným zrakem. Většina lidí špatný zrak získává. Špatný zrak je, jak známo, způsoben přílišným přetěžováním očních svalů. Dioptrické brýle pouze napomáhají narůstání tohoto problému. Když Vaše oči začínají mít problémy se zaostřováním, použití dioptrických čoček pouze vyrovnává tuto chybu – necvičí oko. To je důvod, proč lidé, kteří nosí často brýle, potřebují čas od času stále silnější a silnější dioptrická skla. Děrované brýle je potřeba nosit každý den minimálně 15 až 20 minut. Mezi tím pokračujete v nošení Vašich obvyklých brýlí nebo kontaktních čoček. Děrované brýle jsou rovněž spojovány se snížením srdečního tepu, když pracujete na počítači. Testy indikují, že když oči zaostřují na nehybný předmět (obrazovku počítače), dochází po pár minutách ke vzrůstu srdečního tepu, který je jedním z nejlepších indikátorů stresu, a to v rozmezí od tří do pěti procent. Tato hodnota stačí na to, aby způsobila napětí ve svalech a přivodila bolesti hlavy. Protože drobné dírky v děrovaných brýlích jsou menší než je běžná velikost oční zornice, uvolňuje používání děrovaných brýlí oční svaly bez ztráty jasnosti obrazu. Snížení napětí v očích je pociťováno neprodleně a srdeční tep se vrací k normálu během pár minut,“ říká Grunwald.

Děrované brýle jsou výbornou náhradou drahých bifokálních brýlí. Poskytují dobré vidění na blízko i na dálku.

Preventivně působí proti krátkozrakosti. Jednou z nejdůležitějších možností užití děrovaných brýlí je jejich preventivní působení proti krátkozrakosti. Tato možnost prevence je v současné době zcela zanedbávána.

Děrované brýle skvěle doplňují oční cviky. Stejně jako oční cviky pomáhají také děrované brýle očním svalům uvolnit se, aby pak oči mohly lépe fungovat.

Děrované brýle mohou být použity jako sluneční brýle. Aby podvěsek mozkový mohl dobře fungovat, potřebuje všechny vlnové délky světla. Děrované brýle dovolí procházet i těm vlnovým délkám, které normální sluneční brýle odfiltrují.

Děrované brýle jsou bez lékařského předpisu, a když srovnáme cenu děrovaných brýlí s cenou dioptrických brýlí, tak děrované brýle nejsou drahé. Rovněž není potřeba je po čase měnit za silnější brýle.

Děrované brýle používáme minimálně 15 až 20 minut denně. Toto je základní doba používání. Lze je však samozřejmě používat i déle. Čím déle budeme denně děrované brýle používat, tím lépe pro nás i pro naše oči.

 

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.