14 zajímavostí, které jste možná nevěděli o svých očích

Lidské oči představují neuvěřitelný systém složený z milionů složitých částí, které pracují ve vzájemném souladu. Oči jsou schopné ohromujících výkonů a jsou velmi důležité pro náš každodenní život. Většinou si ani neuvědomujeme, že naše oči mohou neustále pracovat a že mají některé skutečně ohromující schopnosti.

 

 

 

 

 

 

Lidské oči představují neuvěřitelný systém, složený z milionů složitých částí, které pracují ve vzájemném souladu.

Oči jsou schopny ohromujících výkonů a jsou velmi důležité pro náš každodenní život. Většinou si ani neuvědomujeme, že naše oči mohou neustále pracovat a že mají některé skutečně ohromující schopnosti.

Dále se podíváme na některé málo známé skutečnosti o těchto neuvěřitelných orgánech a prozkoumáme některé detaily o tom, jak fungují a co dokáží.

 

Oči se hojí neuvěřitelně rychle Fotka: Zajímavosti o očích:<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
Oči se hojí neuvěřitelně rychle.<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
Jako jeden z našich nejdůležitějších orgánů mají oči pozoruhodnou schopnost zhojit drobná poranění ve velmi krátkém čase.<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
Typickým příkladem této schopnosti je drobné poškrábání rohovky, které se pravděpodobně uzdraví během pouhých 48 hodin.

Jako jeden z našich nejdůležitějších orgánů mají oči pozoruhodnou schopnost zhojit drobná zranění ve velmi krátkém čase.

Typickým příkladem této schopnosti je drobné poškrábání rohovky (cornea), které se pravděpodobně uzdraví během pouhých 48 hodin.

Samozřejmě je vždy důležité, abyste se při jakémkoli poranění očí poradili se svým očním lékařem.

 

Proces vidění zahrnuje asi polovinu mozku Fotka: Zajímavosti o zraku:<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
Proces vidění zahrnuje asi polovinu mozku.<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
Oblast lidského mozku odpovědná za všechny vizuální informace je známá jako centrum zraku. Jedná se o největší systém v mozku.<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
Díváme se očima, obraz toho, co vidíme, však vzniká v mozku. Dá se tedy s trochou nadsázky říci, že vidíme mozkem.<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
Každá mozková hemisféra obsahuje své centrum zraku.<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
Centrum zraku v pravé hemisféře dostává informace z levého oka a centrum zraku v levé hemisféře zpracovává informace z pravého oka.<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
Na obrázku je Brodmannova mapa korových polí mozku.

Oblast lidského mozku odpovědná za všechny vizuální informace je známá jako centrum zraku. Jedná se o největší systém v mozku.

Každá mozková hemisféra obsahuje své centrum zraku.

Centrum zraku v pravé hemisféře dostává informace z levého oka a centrum zraku v levé hemisféře zpracovává informace z pravého oka.

Díváme se očima, obraz toho, co vidíme, však vzniká v mozku. Dá se tedy s trochou nadsázky říci, že vidíme mozkem.

Na obrázku je Brodmannova mapa korových polí mozku.

 

Mrkáme asi dvanáctkrát za minutu Fotka: Zajímavosti o očích - mrkání:<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
Lidé mrkají průměrně přibližně dvanáctkrát za minutu.<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
Každé mrknutí trvá pouze 1/10 sekundy.<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
Mrkání umožňuje zvlhčování oka. Také chrání oči před podrážděním. Pravděpodobně jste zjistili, že jste hodně mrkali při krájení cibule nebo v přítomnosti jasného světla (např. blesku fotoaparátu).<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
Dokonce i úroveň stresu nebo intenzivní koncentrace může ovlivnit rychlost vašeho mrkání a způsobí, že se mrkání zrychluje nebo zpomaluje.

 

 

 

Lidé mrkají průměrně přibližně dvanáctkrát za minutu.

Každé mrknutí trvá pouze 1/10 sekundy.

Mrkání umožňuje zvlhčování oka. Také chrání oči před podrážděním. Pravděpodobně jste zjistili, že jste hodně mrkali při krájení cibule nebo v přítomnosti jasného světla (např. blesku fotoaparátu).

Dokonce i úroveň stresu nebo intenzivní koncentrace může ovlivnit rychlost vašeho mrkání a způsobí, že se mrkání zrychluje nebo zpomaluje.

 

Všichni modroocí lidé mají společného předka Fotka: Věděli jste, že všichni modroocí lidé mají společného předka?<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
Původně měli všichni lidé hnědé oči. Předpokládá se, že genetické mutace v době před 6000 až 10000 lety způsobily tuto variantu barvy očí. Člověk, u kterého tato mutace vznikla, měl s největší pravděpodobností hnědé oči. Později, zřejmě jako důsledek vztahu mezi vzdálenými příbuznými, se narodilo první modrooké dítě.

Výzkum ukázal, že všechny modrooké osoby sdílí jednoho společného předka.

Původně měli všichni lidé hnědé oči. Předpokládá se, že genetické mutace v době před 6000 až 10000 lety způsobily tuto variantu barvy očí. Člověk, u kterého tato mutace vznikla, měl s největší pravděpodobností hnědé oči. Později, zřejmě jako důsledek vztahu mezi vzdálenými příbuznými, se narodilo první modrooké dítě.

 

Modré oči se mohou v rodině objevit až po několika generacích

Barva očí je určena dominantními (určujícími) a recesivními geny, které mohou být přeneseny z rodičů na dítě. Příjemce dominantního genu od jednoho z rodičů bude mít hnědé oči, a to i v případě, že zdědí i recesivní gen pro modré oči.

Když má dítě modré oči, je to důsledek toho, že od obou svých rodičů zdědilo tento recesivní gen. Z tohoto důvodu je možné, že se narodí modrooké dítě v rodině, kde po několik generací měli všichni hnědé oči.

Zelené oči zahrnují samostatný gen, který je recesivní k hnědé barvě očí, ale je dominantní na modrou.

 

Oči novorozenců neprodukují slzy

Vypadá to zvláštně, protože o dětech je známo, že pláčou hodně. Nicméně, novorozenci nemají schopnost produkovat slzy, dokud nedosáhnou věku 1-3 měsíce. Teprve až se jejich slzné kanálky plně vyvinou, jsou schopny produkovat dostatek slz, aby byly oči zvlhčovány.

 

Každé oko má své slepé místo

V místě, kde se setkává zrakový nerv se sítnicí, lidské oko neobsahuje žádné fotoreceptory. Toto místo vůbec nereaguje na světelné podněty. Je to tzv. „slepá skvrna“ (blind spot).

Vůbec si však nevšimnete, že tuto slepou skvrnu máte, protože vaše oči společně pracují na tom, abychom viděli celé zorné pole.

 

Oči jsou neustále připraveny pracovat na 100 % své kapacity

Oko je jediná část lidského těla, která je „vždy připravena“. A to i když víčko a vnější svaly oka potřebují odpočinek a slzy je třeba doplnit. I přesto však jsou oči schopny fungovat na 100% kdykoliv během dne nebo i v noci.

 

Oči mohou vidět na neuvěřitelnou vzdálenost

Jak daleko můžeme skutečně vidět, je často obtížné určit. Závisí to na mnoha faktorech, které zraku stojí v cestě – jako je prach, znečištění ovzduší a zakřivení Země. Nicméně se říká, že za vhodných podmínek je lidské oko schopno detekovat světlo svíčky na vzdálenost až 14 kilometrů a vidět až 340 km vzdálený vrchol Mount Everestu – pokud je bezmračná obloha.

 

Vnější svaly oka patří mezi nejsilnější v lidském těle

Vnější svaly oka patří mezi nejsilnější svaly, které máme. Vzhledem k jejich velikosti jsou tyto svaly až stokrát silnější, než je nutné. Tyto svaly provádí neustálé koordinované pohyby a natáčejí oko tím směrem, kterým je potřeba.

Dokonce i když spíme, tak naše oční svaly i nadále pracují a naše oči se pohybují pod zavřenými víčky.

 

Lidské oko má více než dva miliony provozních částí

Po mozku jsou oči druhý nejsložitější orgán v lidském těle.

Každé oko obsahuje více než dva miliony provozních částí, které vykonávají koordinovanou činnost, aby oči správně fungovaly. To umožňuje očím dělat neuvěřitelné věci, jako je například přijmout 36 000 informací za hodinu, a zaostřit na asi 50 různých věcí každou sekundu.

 

Lidské oko váží méně než 30 gramů

Vzhledem k tomu, kolik práce mají oči za úkol udělat a jak silné jsou, tak jsou naše oči pozoruhodně malé.

Každé oko váží méně než 30 gramů a jeho průměr je cca 25 milimetrů.

 

Transplantace oka není v současné době možná

Oko je neuvěřitelný komplex s více než jedním milionem nervových vláken, které je spojují s mozkem. Lékaři ještě hledají způsob, jak rekonstruovat tato spojení pro úspěšnou transplantaci. V současné době je možná pouze transplantace rohovky a průhledné vnější blány oka.

 

Přes 80 % učení probíhá prostřednictvím zraku

 

 

 

 

 

 

 

Zrak je pro člověka zásadní z mnoha důvodů, ale často si neuvědomujeme, jak velká část našeho učení přímo souvisí se zrakem. Až 80% z toho, co jsme se dozvěděli, probíhá za pomoci zraku.

Z tohoto důvodu je velmi důležité, aby děti věděly, jak mají o své oči správně pečovat. Zhoršené vidění pro ně zcela jistě bude mít důsledky – akademické, atletické i sociální.

 

Děkujeme

Děkujeme, že jste si udělali čas na přečtení těchto 14 málo známých faktů o vašich očích. Doufáme, že budete mít lepší pochopení pro úkoly, které vaše oči plní a jak je důležité udržovat je v kondici.

 

Pokud ještě nemáte můj ebook 9 tipů, jak lépe vidět bez dioptrických brýlí, stáhněte si ho zdarma zde, anebo klikněte na obrázek.

 

 

 

 

 

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.