Tipy na podporu zraku

Někdy stačí udělat pár zcela jednoduchých změn, abychom docílili velkých výsledků. Naše zdravé a funkční oči za to stojí.

1. Jezte zdravé jídlo

Pro udržení a zlepšení zraku je důležitou součástí zdravá a dobře vyvážená strava.  „Zdravá strava“ je definována jako „jídlo, které je tak blízko přirozenému stavu, jak je to jen možné“.

Ve spojení s naším sedavým způsobem života je naše strava jednou z hlavních příčin masového zhoršení zdravotního stavu současné „civilizované“ populace.
Zaměřte se na to, abyste jedli dobré jídlo s dostatkem vlákniny, zeleninu, ovoce a ořechy. Tím pomůžete svému tělu vrátit se ke svému přirozenému stavu – zdraví. V takovéto stravě jsou specifické živiny, které jsou důležité pro vaše oči. Pokud se stravujete jiným způsobem, je potřeba dbát na to, aby tělo potřebné živiny dostávalo.

Tip 1: Zkuste omezit čaj, kávu a rafinovaný cukr na minimum.(Čaj a káva likvidují vitamíny v těle – obzvláště vitamín B1). Tím si zlepšíte celkový zdravotní stav

Tip 2: Naklíčená semena

Pokud máme rádi zelenou nať na chleba, můžeme vyzkoušet např. naklíčenou vojtěšku. Klíčením se aktivuje velké množství enzymů, které v suchých semenech nejsou.

 

2. Pijte dostatek vody!

Pokud si z tohoto článku zapamatujete pouze jednu jedinou věc, ať je to tato: pijte dostatek vody!
V současné době je velice rozšířená dehydratace. Máme nedostatek vody v těle, a to natolik, že mnoho lidí chybně považuje žízeň za příznak hladu. Místo toho, aby se napili vody, začnou jíst! Pokud se napijeme až tehdy, když pocítíme žízeň, je to pozdě!

K dehydrataci už došlo a pocit žízně je zoufalým voláním našeho těla o pomoc. Nenechme proto dojít situaci až do této krajnosti! Vzhledem k tomu, že naše tělo obsahuje především vodu, je pochopitelné, že potřebujeme více pít.
Naše tělo obsahuje cca 70 % vody. Tato voda v těle se neustále obnovuje. Oční čočka obsahuje cca 66 % vody, tekutina v oku (tzv. komorová voda) obsahuje 98,8 % vody. Tato tekutina se obnovuje každých deset hodin. Oční kouli vyplňuje sklivec. Ten je tvořen z 99 % vodou. Potřebnou vodu tedy tělu musíme dodat tím, že se napijeme.

Otázkou je, jak velké množství vody potřebujeme k pití?
Běžně doporučované množství je 1,5 – 2 litry vody denně.

Tento údaj bohužel nezohledňuje, kolik ten který člověk váží – jestli jde o ženu, která má 60 kg, nebo o muže, který váží 90 kg. Také dítě s váhou 30 kg bude mít jinou potřebu přísunu tekutin. Nejlepší způsob výpočtu, který jsem viděla, je následující: vypít polovinu své tělesné hmotnosti (v kg) – v decilitrech.
To znamená: pokud máte 60 kg, potřebujete denní přísun tekutin přibližně 30 decilitrů, to je 3 litry. (Toto množství již zahrnuje tekutinu obsaženou v jídle – polévky, omáčky, apod.). Také je potřeba zohlednit např. horké počasí, kdy se více potíme, fyzicky náročné cvičení, a také např. pití kávy, protože káva odvodňuje organismus. V lepších podnicích vám ke kávě donesou sklenici vody. Pokud si děláte kávu doma, servírujte ji stejně.

 

3. Cvičte oči každý den!

Naše oči pro nás pracují od rána, kdy se probudíme, až do večera, než jdeme spát.

A jak o ně pečujeme? Kolikrát denně jim věnujeme pozornost?

Zkusme to porovnat.

O své zuby pečujeme často. Čistíme si je většinou dvakrát denně.

Své vlasy upravujeme každý den. Také svému obličeji věnujeme hodně času. Ženy se krášlí a muži se holí – většinou také každý den. Oči však naši pozornost také potřebují! Jsou pro nás nesmírně důležité!

Začněte se o své oči starat ještě dnes. Udělejte si oční cviky třeba právě teď! Jsou velmi jednoduché. Ve cvičení pokračujte také další den. A další. A další.

Vytvořte si z toho zvyk a provádějte oční cviky každý den. Cvičení vám zabere jen pár minut a výhody, které z toho budete mít, mohou změnit váš život.
Přeji vám hodně úspěchů na vaší cestě k dokonalému zraku.

 

Poznámka: Pokud již máme problémy s očima, mohou nám tyto tipy také ulehčit život. Samy o sobě však neposlačují k tomu, aby se zrak sám vrátil k normálu.

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.