Co říkají oční lékaři o dioptrických brýlích

Možná vás překvapí, co říkají oční lékaři o dioptrických brýlích.

Např.:

Jednoduché minusové čočky pro nepřetržité používání způsobují akomodační nedostatky spojené s dalšími příznaky. Tento stav přetrvává, dokud si pacient na brýle nezvykne. To je většinou doprovázeno dalším zhoršením krátkozrakosti a kruh se opakuje.

H. Birnbaum, Rev. Optom., 110(21):23-29

 

Po mnoho let se při našich vyšetřeních ukazuje „protěžování“ kompenzačních čoček jako problematické. Tyto čočky nic nenapravují a v průběhu času nemusí sloužit nejlepším zájmům pacienta.

J. Forkiotis, OEP, 53:1

 

Dioptrická skla mohou způsobit potíže sama o sobě. Můžeme pozorovat typické příznaky závislosti na minusových čočkách, které jsou často přehlíženy. Typický předpis obvykle přepíná a unavuje zrakový systém a často přechodný stav se stává celoživotní situací, která se s časem obvykle zhoršuje.

Gallop, J. Behav. Optom., 5 (5):115-120

 

Použití kompenzačních čoček k ošetření nebo neutralizaci symptomů nenapravuje a neléčí danou vadu. Současné vzdělávání a výchova očních specialistů odrazuje od preventivní péče a nápravné léčby.

L. Gottlieb, J. Optom. Vis. Dev., 13(1): 3-27

 

Stále jsem se nesetkal s vědeckým článkem potvrzujícím prospěšnost předepisování kompenzačních čoček. Jsem si jist, že většina optometristů potvrdí klinickou zkušenost, že pacienti nosící kompenzační čočky nepřetržitě se obvykle vracejí pro silnější skla každý rok.

J. Liberman, J. Am. Optom. Assoc., 47(8): 1058-1064

 

Konkávní čočky jsou nejčastějším řešením, avšak jsou nejméně vhodné k zabránění další progrese krátkozrakosti. Naneštěstí zvyšují napětí na krátkou vzdálenost, které je spojeno s dalším prohubováním krátkozrakosti.

B. May, OEP, A-112

 

Steven-M.-Beresford-improve-your-vision-without-glasses-or-contact-lenses-eye-exercises-for-computer-users

Dr. Steven M. Beresford

Hlavní vada korekčních čoček dioptrických brýlí je, že ve skutečnosti žádnou oční vadu neodstraňují.
Pokud by dioptrické brýle oční vady odstraňovaly, lidé by je nějaký čas nosili a pak už by je nepotřebovali, protože by se jejich oči uzdravily.
Dr. Steven M. Beresford a kol.

 

Profesor Francis A. Young vysvětluje:
Nejhorší věc, kterou můžete udělat, jste-li krátkozrací, je začít používat korekční čočky. Při jejich používání na blízko se zvyšuje míra akomodace a dochází k dalšímu zhoršování. Při použití bifokálů nebo oční terapie by měla být krátkozrakost přechodným stavem, jako například bolest hlavy, která nakonec ustoupí. Místo toho korekční čočky vadu zhoršují a odsuzují pacienta k závislosti po zbytek života.

 

Toto všechno mi připadá velice zajímavé.

Jak je možné, že jsem  o tom nikdy dříve neslyšela? O své oči chci pečovat co nejlépe a starám se o ně, jak nejlépe umím. Od mého očního lékaře jsem se však tyto infomace nedozvěděla.

 

Proto pátrám dále a vyhledávám všechno, co souvisí s dobrým zrakem a jak si ho udržet.

 

Ivanka Marešová

Jak zlepšit zrak

 

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.