Hroznové víno ochraňuje zrak před makulární degenerací lépe než lutein

Hroznové víno ochraňuje zrakVěkem podmíněná makulární degenerace je hlavní příčinou slepoty u starších lidí. Podle výsledků studie zveřejněné v časopise Free Radical Biology and Medicine bylo zjištěno, že jíst hroznové víno v průběhu života může zpomalit nebo zabránit věkem podmíněné makulární degeneraci ve vyšším věku.

Tyto ochranné účinky způsobují antioxidační vlastnosti hroznů, které tvoří ochranný štít pro oko.

Dr. Silvia Finnemann, hlavní výzkumník z Fordham University v New Yorku, uvedla: „Strava obohacená o přírodní antioxidanty, které jsou v hroznovém víně, je přímo prospěšná pro pigmentový epitel buněk sítnice a pro jejich zdraví a funkčnost.“

Bylo zjištěno, že hrozny červeného vína poskytují výraznou ochranu proti věkem podmíněné makulární degeneraci.
Studie porovnávala vliv stravy bohaté na antioxidanty na zrak u myší se sklonem k rozvoji poškození sítnice ve stáří. Tři skupiny myší dostávaly buď dietu obohacenou o hroznové víno, nebo stravu s přidaným luteinem, nebo normální stravu. Vědci zjistili, že strava obohacená hroznovým vínem poskytla zraku dramatickou ochranu – bylo prokázáno, že chrání proti oxidačnímu poškození sítnice a zabrání oslepnutí. I když dieta doplněná luteinem byla rovněž účinná, bylo zjištěno, že dieta doplněná hroznovým vínem poskytuje podstatně větší ochranu.

Dr. Finnemann poznamenala: „V této studii bylo pozoruhodné, že ochranný účinek hroznů nabízí výhodu pro vidění ve stáří, i když byly hrozny konzumovány pouze v mladém věku.“

Výsledkem této studie bylo zjištění, že ztráta zraku v souvislosti s věkem je výsledkem kumulativního, oxidační poškození v průběhu času. Strava bohatá na antioxidanty, a zejména taková, která zajišťuje celoživotní konzumaci červených hroznů, je přímo prospěšná pro zdraví sítnice a její funkce.

Červené hrozny obsahují silný antioxidant resveratrol, který prokazatelně poskytuje nezbytnou podporu pro správnou funkci mozku a zdravé srdce. Konzumace červených hroznů každý den může poskytnout našim očím důležitou ochranu, která zabrání poškození zraku a slepotě v důsledku věkem podmíněné makulární degenerace.

 
Zdroj: naturalnews.com

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.